Cocktail

Cestování na Havaj

Havaj, synonymum pro absolutní pohodu, klid, požitkářství, dobrou náladu. Padesátý stát USA si tyto přívlastky vysloužil svým příznivým klimatem, které mu zajišťuje zeměpisná poloha uprostřed Tichého oceánu. Při cestování po USA sice nepředstavuje padesátý stát unie pro svou odlehlost častou zastávku, přesto má jeden z nejvyšších příjmů z cestovního ruchu v rámci celé země.

Souostroví korálových a sopečných ostrovů s malebnými plážemi, jejichž pozadí tvoří rozeklaná pohoří s deštnými pralesy, láká k odpočinku. Největšími ostrovy jsou Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui a Velký ostrov Big Island Hawaii. Poslední dva jmenované představují nejčastější cíle turistů při cestování na Havaj.

Zajímavá místa Havaje

Ostrov Oahu je jakýmsi hlavním střediskem, centrem oblasti. Na něm se nachází i hlavní město státu Honolulu. Vlídné a krásné Polynésanky ozdobené květy a jímavé melodie brnkané na havajské kytary stále tvoří kolorit tohoto kousku země, ale v současnosti již cíleně míří na smysly návštěvníků. Turismus se stal hlavním zdrojem příjmů tohoto zajímavého místa, i když už příchozí nejsou vítáni květinovými věnci.

Pobřeží hlavního ostrova Big Island, Havaj

Ovšem Havaj má i kruté stránky své historie. Právě zde se nachází Pearl Harbor, Perlová zátoka, v níž měla (a má) základnu námořnictvo Spojených států amerických a na kterou v prosinci roku 1941 nečekaně zaútočily síly japonského císařství. Tento tvrdý úder byl příčinou vstupu USA do druhé světové války a Perlová zátoka od té doby představuje symbol vojenské ztráty. I za touto neblahou historickou událostí cestují turisté.

Neblahou událost připomíná i plovoucí muzeum v podobě rekonstruované bitevní lodi Missouri. Kotví přímo v hlavním městě Honolulu.

Dovolenou na Havaji ocení i milovníci přírody, kteří navštíví národní park Volcanoes. Druhová rozmanitost rostlin v pralesích svádí k fotografování, motýli a exotický hmyz k filmování. Ale kdyby se stalo, že vám bude něco z fotografické výbavy chybět, není žádný problém cokoliv dokoupit. Hlavní město Honolulu a okolí světoznámé pláže Waikiki jsou moderními centry plnými veškerých civilizačních vymožeností moderního světa, včetně všech typů obchodů. Ostatní zajímavá místa Havaje zde.

Největší atrakce osmi hlavních ostrovů:

Havaj (Big Island): Je největší ze všech Havajských ostrovů a dal jim i název. Turisté z něj mají nejraději Národní park Havajské vulkány a gigantickou sopku Mauna Kea.

Maui: Velký ostrov s písečnými plážemi a tříkilometrovou sopkou jménem Haleakala. Najdete tu i památky na pradávnou havajskou kulturu včetně starobylých chrámů heiau.

Oahu: Hlavní město státu Havaj, Honolulu, najdeme právě tady. Stejně tak další perly státu Havaj jako třeba světoznámou pláž Waikiki nebo vrch Diamond Head, ze kterého je úžasný výhled.

Kauai: Jedno z nejkrásnějších míst světa, pestrobarevný ostrov s hustými lesy, vysokými útesy, zurčícími vodopády a stezkami mezi vší tou nádherou.

Molokai: Dříve kolonie malomocných, dnes žije především ze služeb pro turisty a z chovu dobytka. Domovina tance „hula“ a místo s nádhernými lesy a vodopády.

Lanai: Z celé osmičky nejméně obydlení a jednoznačně nejklidnější. Na celé ploše Lanai kdysi býval jeden velký ananasový sad, proto se mu také přezdívá „ananasový ostrov“.

Niihau: K pobřeží USA to má ze všech Havajských ostrovů nejdál. Říká se mu „zakázaný ostrov“, protože byl dlouho v soukromém vlastnictví potomků plantážníka Robinsona.

Kahoolawe: Z „velké osmičky“ ten nejmenší. Oproti ostatním ostrovům na něj méně prší.

Jak se dostat na Havaj

Směrem na Havaj lze letět z Prahy nebo Vídně poměrně často, bezproblémové je i spojení z kontinentální části Ameriky (mezinárodní letiště se nacházejí ve městech Honolulu, Hilo a Kailua). Doprava přímo mezi jednotlivými částmi Havajských ostrovů je pak velmi rozmanitá. Lze využít loď, letadlo, ale i helikoptéru. Některé cestovní kanceláře nabízejí poznávací plavby po ostrovech s možností návštěvy libovolných míst během zastávek.

Waikiki Beach na ostrově Oahu, Havaj

Ubytování na Havaji

Zatímco ve většině jiných luxusních hotelů působí procházení se po chodbách se surfem pod paží nepatřičně, v nejlepších hotelech na Havaji to nikoho nepohoršuje. Jak by také mohlo, vždyť ty nejprominentnější hotely stojí přímo u pláží. Platí to pro růžový The Royal Hawaiian, dlouholetou pětihvězdičkovou ikonu havajských ubytovacích zařízení, ale také pro Halekuani tyčí se nad pláží Waikiki téměř celé století nebo pro Wailea Beach Villas na Maui.

Kdo chce na ubytování na Havaji ušetřit, sežene i pokoje kolem pětačtyřiceti dolarů za noc, především mimo hlavní turistické lokality. Dá se ovšem sehnat i pokoj pod sto dolarů v některém tříhvězdičkovém hotelu přímo v Honolulu.

Kdy jet na Havaj

Většina lidí by asi na tuto otázku odpověděla, že kdykoliv. A tahle odpověď je vlastně správná, jelikož teploty dosahují po celý rok velmi příznivých hodnot. Extrémní výkyvy ke čtyřicetistupňovým parnům, jaké známe například z jihovýchodní Asie, se tady nekonají, po většinu roku se teploty pohybují v pásmu mezi 25 a 30 stupni.

Také srážkové úhrny nejsou nijak děsivé a příliš se neliší od podmínek v naší republice. Velmi suché období téměř bez mráčku nastává (podle meteorologických údajů z hlavního ostrova) od dubna do září. Největší deště lze očekávat v prosinci. Ideální doba, kdy jet na Havaj, proto je asi čas letních prázdnin a měsíců okolo nich.

obživa lidí na Havaji

Zajímavosti Havaje

Turisté obvykle neradi jezdí tam, kde prší, nicméně ostrov Kauai patří k nejnavštěvovanějším a turistickými průvodci a žebříčky nejvychvalovanějším místům Havaje. Přitom na jedné straně jeho hor najdeme nejdeštivější místo světa, kde prší prakticky každý den. Právě neustálý přísun vláhy je ale jednou z hlavních příčin krásy kauaiských lesů okolo sopek a druhové rozmanitosti.

Ostrovu Molokai se přezdívá „přátelský ostrov“. Prý tu všichni udržují dobré sousedské vztahy a vytvářejí pohodovou atmosféru. Kvůli tomu se také komunita obývající území ostrova úzkostlivě brání všem pokusům udělat z něj turistické středisko se spoustou hotelů a atrakcí. Molokai se pyšní nádhernou krajinou a chrání ji i za cenu nejvyšší nezaměstnanosti v rámci Havajských ostrovů.

Na legendární pláži Waikiki má sochu v životní velikosti a pomník se surfem (také v životní velikosti) Duke Kahonamoku, legendární popularizátor surfování. Nenajde se vyznavač tohoto sportu, který by se na něj během pobytu na Havaji nešel podívat. Málokdo ale ví, že Kahonamoku byl také excelentní plavec. Na olympiádách v letech 1912 až 1924 získal v plavání pět medailí, z toho tři zlaté.

Mezi zajímavosti Havaje patří i to, že se všichni prezidenti USA až po George Bushe mladšího narodili v kontinentální části země. Havajský rodák Barack Obama se stal prvním vůdcem Spojených států narozeným mimo tradiční státy.

Ve většině statistik Havajské ostrovy v rámci USA ničím zvláštním nevynikají – jde o čtyřicátý nejlidnatější, třiačtyřicátý největší a padesátý nejstarší stát. Patří ovšem mezi pět nejbohatších států, velkou zásluhu na tom má turistický ruch.

Partneři

ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou do USA s nejlepším touroperátorem pro Ameriku dle žebříčku TTG – cestovní kanceláří ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@cestovani-usa.cz