Cocktail

Cestování na Floridu

Florida, poloostrov z jedné strany omývaný Mexickým zálivem a z druhé strany odrážející vlny Atlantského oceánu, je někdy označována za místo, kam se jezdí jen za zábavou. Sluneční stát, jak se jihovýchodnímu výběžku USA přezdívá, se v sedmdesátých letech proměnil z ospalé díry plné pomerančových hájů a zapadlých venkovských motelů v moderní zábavní centrum. Čím vlastně cestování na Floridu lidi tolik přitahuje?

Zajímavá místa Floridy

Přestože je hlavním městem Floridy Tallahassee a nejvíce obyvateli se může pochlubit Jacksonville, každého jako metropole spíše napadne Miami, které jako úl po celý rok bzučí zábavou pro turisty. Ti pro oblast znamenají nemalý zdroj příjmů.

Rodiny s dětmi míří do střední části Floridy, kde se nacházejí doslova kultovní zábavní parky: Universal Orlando Resort a mamutí továrna na zábavu - Walt Disney World. Lze v něm navštívit Magic Kingdom, království pohádek, Epcot, areál technických inovací a typických měst různých národů a kultur, Animal Kingdom Park či filmařskou kuchyni MGM Studios. Dobrá rada: obrňte se veselou náladou a nekruťte hlavou nad americkými pošetilostmi, jste přeci ve Walt Disney World.

Na Floridě se nachází i sídlo organizace, která má poslání naopak velmi vážné. Jde o vesmírné středisko NASA, z něhož startují raketoplány a rakety vynášející satelity na orbit. Pro návštěvníky je připraveno muzeum s kosmickou tématikou.

Při cestování do USA si nemohou nechat ujít odbočku na Floridu hlavně rybáři. Pás ostrovů Florida Keys táhnoucí se na jihozápad od pobřeží pro ně představuje ráj. Žije zde spousta rozmanitých druhů ryb, ostrůvku Islamorada se dokonce říká hlavní město světového rybaření.

Miami, Florida, USA

Největší floridský turistický tahák představuje národní park Everglades, divukrásné mokřadní území, vzniklé ze široké, ale mělké delty řeky. Pozoruhodnost mu dodávají porosty mangrovů a aligátoři. Kdo má raději, když pozoruje zvířata v bezpečné vzdálenosti, nenechá si ujít návštěvu parku Sea World v Orlandu, což je v podstatě další obrovský zábavní park, jen místo myšáků Mickeyů v něm účinkují delfíni, kosatky, lvouni či kapustňáci. Tak hezkou zábavu na Floridě.

Jak se dostat na Floridu

Do Miami se z Prahy dá letět přímo, ovšem menší letadla musí po cestě dotankovat, například uprostřed Atlantiku na Azorských ostrovech.

Pokud chcete během cestování do USA spojit návštěvu dvou největších taháků země, tedy New York City a státu Florida, lze využít mezistátní dálnici zvanou Route 1. Ta směřuje od kanadských hranic přes New York až na jih na Floridu a po silnici Overseas Highway tyčící se na vysokých sloupech nad vlnami a žraločími ploutvemi dále přes moře na ostrůvky Florida Keys.

Ubytování na Floridě

Přímořská letoviska bývají drahá, ale dokonce i v Miami v místě vzdáleném několik minut chůze od pláže Miami Beach lze najít slušné hostely, kde lze za noc utratit v přepočtu měně než 500 korun, třeba v Bikini Hostelu to jde i za 300 korun.

Kdo si ale chce užít spíše pětihvězdičkového luxusu, ten spíše zvolí lázeňský Casa Modena Hotel, plážový resort Donalda Trumpa nebo některou z poboček slavných řetězců jako Ritz Carlton, Hilton, Four Seasons či InterContinental.

Kdy jet na Floridu

Velké oblibě státu Florida napomáhá především příznivé klima. Nejpříjemnější počasí zde nastává od prosince do března, tuto dobu tedy doporučujeme pro cestování na Floridu. Pak se teplota zvedá, což ovšem příjemně vyvažují větry od moře, které se však někdy mění v hurikány.

Co se týká průměrných teplot, tak ty po celý rok šplhají vysoko nad dvacítku, v období letních prázdnin dokonce přes třicítku. Na podzim už průměr klesá k přijatelnějším hodnotám, nicméně v září a v říjnu o něco více prší, což ovšem při návštěvách některých zábavních parků tolik nevadí.

Pláž Miami Beach na Floridě

Zajímavosti Floridy

Florida patří nejzajímavějšíma nejsvéráznějším částem Severní Ameriky. Světlo světa tu kdysi spatřil první opalovací krém (jeho základ tvořilo vařené kakaové máslo), je zde největší koncentrace profesionálních golfistů na světě a v polovině devatenáctého století si už si floriďané mohli na pláž odnést drink s ledem díky mechanické ledničce doktora Johna Gorrieho. Zajímavostí má stát, kde se podle zákonů musí dveře všech veřejný budov otevírat ven, nikoliv dovnitř, zkrátka spoustu.

Základní údaje a statistiky Floridy

  • Počet obyvatel: 19 miliónů (4. nejlidnatější stát USA).
  • Hlavní město: Tallahassee (181 tisíc obyvatel).
  • Největší město: Jacksonville (836 tisíc obyvatel – 12. v celých Spojených státech).
  • Používané jazyky: angličtina 73% lidí, španělština 20% lidí.
  • Nejvyšší bod státu: Britton Hill – výška pouhých 105 metrů n.m. Není divu, že se na Floridě nepořádají závody v běhu do vrchu.
  • Oficiální kámen státu: měsíční kámen.
  • Počet lidí zaměstnaných jako baliči doutníků: až 12 tisíc – více než na Kubě.

 

 

 

Partneři

ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou do USA s nejlepším touroperátorem pro Ameriku dle žebříčku TTG – cestovní kanceláří ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@cestovani-usa.cz