Cestování do New Yorku
Proč cestovat do New Yorku? Na to se odpovídá velmi lehce. Důvodů najdeme přehršle, ať už jmenujeme nakupování v Macy’s nebo na Manhattanu, návštěvy velkých muzeí na „muzejní míli“ v okolí Páté avenue, zápasy hokejových Rangers, basketbalových Knicks či baseballových Yankees nebo zkrátka jen poznávání jednoho z největších měst světa proslulého unikátní atmosférou pěti svérázných čtvrtí, etnickou rozmanitostí a místy, na nichž se natáčely světově proslulé filmové scény.
Jak se dostat do New Yorku
V případě cestování do New Yorku z České republiky je trasa velmi jednoduchá. Newyorská letiště patří k nejvytíženějším ve státech, ale i na světě, takže zkrátka nasedneme v Praze na letadlo a za takových osm až deset hodin přistaneme ve „velkém jablku“.
Zajímavější je, pokud máme New York jen jako zastávku při delší cestě Amerikou, třeba po východním pobřeží Spojených států. Tady také nemusíme hledat žádnou složitost, největším městem USA totiž prochází mezistátní silnice se zapamatovatelným číslem – Route 1 vedoucí z Nové Anglie až na jih k floridským ostrůvkům Florida Keys. Slavná dálnice spojuje New York přímo s Washingtonem DC nebo s Filadelfií.
Ubytování v New Yorku
Jestliže si hodláte New York užít naplno, ubytujte se toliko v centru, jak jen to vaše peněženka dovolí. Ubytování v New Yorku samozřejmě nejvíce stojí na Manhattanu. Při vybírání hotelu či hostelu dejte na doporučení na internetu a rozhodně nekupujte to nejlevnější, protože o štěnice a pokoj s deseti upocenými batůžkáři nikdo nestojí. Pokud trváte na bydlení na Manhattanu, nejlevnější a zároveň pěkné seženete za přibližně 900 Kč za osobu na noc. Zkusit můžete třeba levné hotely v New Yorku na Manhattanu (Hotel Alexander, Financial District Appartement a Thompson Les Hotel) nebo na Long Islandu (Ramada, Hotel Quality Inn).
Kdy jet do New Yorku
Podle konvenční klasifikace podnebí patří New York do skupiny s vlhkým subtropickým klimatem a v celé Americe je nejseverněji položeným velkým městem z této kategorie. Co to vlastně v praxi znamená? Třeba to, že je ve městě poměrně vlhko, přesto se lze v průměru dočkat 234 slunečných dnů v roce. Zimy bývají chladné a plné přeháněk s průměrnými teplotami pod čtyři stupně celsia, léta poměrně teplá, ovšem také poměrně vlhká. Hurikány a tropické bouře přicházejí jen velmi zřídka, takže žádné extrémní podmínky se čekat nedají. Poznávat New York se tedy bez potíží dá po celý rok, záleží jen na tom, zda máte raději horké slunce nebo zasněžené ulice.
Zajímavosti New Yorku
Co je na návštěvě New Yorku nejúžasnější? Jeho dosažitelnost. Jenom ta představa, že prostě stačí našetřit pár peněz, koupit letenku - dají sehnat i levně - a sednout do letadla. No není to báječné? První návštěva New Yorku znamená ovšem tak silný zážitek, že by jí člověk měl předem věnovat čas a připravit si itinerář výletu. Z literatury, filmů a médií je New York zapsán v našem povědomí, takže sestavit seznam míst, které chceme vidět, nebude problém. Jaké podivuhodnosti, památky nebo důležitá místa na něm neměly chybět?
Samozřejmě socha Svobody, dáma 46 metrů vysoká, původem z Francie, stojící na 47 metrů vysokém podstavci. Příchozí do Yorku vítá už od roku 1886.
Pak též musíte vidět Manhattan, jehož silueta s mrakodrapy utrpěla ztrátou Dvojčat při teroristickém útoku v roce 2001. Nejvyšším mrakodrapem se pak načas znovu stala Empire State Building, která také stojí za návštěvu. Byla postavena v roce 1931, a hned dva roky nato po něm šplhal opičák King Kong s unesenou dívkou. Naštěstí to bylo jen ve filmu. Po dlouhou dobu nejvyšší budova světa slouží i jako vyhlídková věž. Nyní na místě Dvojčat stojí One World Trade center, bezmála 550 metrů vysoká nejvyšší budova západní polokoule.
Nelze vynechat ani Wall Street, kde je sídlo americké burzy. Ono vlastně na té ulici krom výškových admistrativních budov se sídly obchodních společností nic není. Ovšem ten pocit - procházím se po Wall Street - každému zvedne sebevědomí.
Madison Square Garden, mekka týmů kolektivních sportů i muzikantů, rovněž nemůže být opomenuta. A ani náměstí Times Square, někdy též nazývané křižovatkou světa, nelze vynechat. Je příjemné a poučné vidět i Central Park, do něhož si filmoví hrdinové chodí kondičně zaběhat, a když zestárnou, krmí tam kachny na rybníku.
To je jen začátek možného seznamu. Nepodaří-li se vám všechny jeho položky odškrtat při první návštěvě, je to jen dobře. Budete mít důvod se do New Yorku vrátit.
Další informace o New Yorku
Co byste ještě měli vědět o tomto místě? Třeba to, že kromě zmíněných atrakcí zde lze navštívit 340 hektarů velký Central Park, z helikoptéry patrný jako velký zelený flek uprostřed betonového Manhattanu. Kolem něj probíhá slavná třída plná obchodů a luxusních bytů – Pátá avenue. Najdeme na ní několik muzeí a ředitelství několika gigantických firem, kupříkladu Coca-Coly.
Lidé a historie New Yorku
Multikulturnímu charakteru města se nelze vůbec divit, když vezmeme do úvahy velmi pestré dějiny. V době objevení oblasti Evropany roku 1524 v místě pochopitelně žili indiáni. Jejich sídlo objevil Ital Giovanni da Verrazzano, poté se zde usadili Holanďané, odtud název New Amsterdam, který nesl nynější New York až do roku 1664, kdy už dominovali angličtí osadníci. Ti tehdy dali městu současný název. Jakožto významný přístav, kam proudili otroci a přistěhovalci z celého světa, nabýval New York dále na etnické různorodosti, která je dnes dost výrazná.
New York ve filmu
Kolik filmů se natočilo v New Yorku? Nepočítaně. Tohle město představuje pro filmaře učiněný magnet, a tak se jich tu od roku 1908, kdy se v ulicích točila pětiminutová němá groteska, vystřídaly tisíce. Město New York proto známe z filmů jako X-Men, Iron Man, Želvy nindža, Krokodýl Dundee, Armageddon, Sex ve městě, ze zfilmovaného románu Paula Coelha Veronika se rozhodla zemřít nebo z exteriérů seriálu Přátelé (ačkoliv interiéry se filmovaly na druhém konci USA v kalifornském Burbanku). Kdo rád navštěvuje slavné filmové lokace, pro toho by cestování do New Yorku mělo být na prvním místě seznamu potenciálních dovolených.
Kde se najíst
Těch vyhlášených restaurací a barů je díky popularitě a velikosti New Yorku opravdu mnoho, zmínit můžeme třeba Kingston Hall, Downstairs na proslulé Páté avenue, proslulou jazzovou Blue Note nebo pro Čecha Slováky zajímavou Bohemian Hall, která je dodnes považována za kulturní centrum krajanů. V restauraci, kam rád chodil například Franz Kafka, je možné si dát třeba smíchovské nebo krušovické pivo.
V NY se připravte také na to, že zde lidé hodně rádi jedí a nakupují jídlo od pouličních stánkařů a pak si dřepnou někam do parku či na schody a pozorují okolí neboli tak, jak to asi znáte z těch romantických amerických filmů, točených v NY. Nejlepším místem na takový „piknik s hot dogem, pizzou či bagelem v ruce“ je na ulici Finanční čtvrť na Liberty Plaza nebo v Central Parku v srdci Manhattanu.
Pravý Newyorčan si nedovede svůj pracovní den představit bez kávy. Vyzkoušet rozhodně můžete místní řetězce typu Starbucks, ale pokud chcete ochutnat prý nejlepší kávu ve městě, tak si zajděte do Ninth Street Espresso v East Village na Manhattanu. Jako zákusek si můžete dát čokoládový muffin. Otevírací doba je od 7 ráno do 8 do večera.
Pokud vás láká návštěva té nejlepší restaurace ve městě, tak honem pro sako a kravatu. Restaurace Daniel na Upper East Side vás okouzlí neobyčejným gurmánským zážitkem. Jídla jsou servírována vskutku s uměleckým a estetickým šarmem té nejvyšší možné úrovně.
Základní údaje a statistiky New Yorku
- Přezdívka: Big Apple – velké jablko.
- Počet obyvatel: 8,336,697 (údaj z roku 2012) – s aglomerací ale přes 18 miliónů.
- Založeno: 1624.
- Pět hlavních čtvrtí: Bronx, Manhattan, Queens, Brooklyn, Staten Island.
- Historické milníky: Pokud bereme v úvahu městské aglomerace, stal se New York City největším městem světa ve dvacátých letech dvacátého století (na čele žebříčku vystřídal Londýn), o dekádu později jako první město světa překonal hranici deseti miliónů obyvatel.