Cocktail

Cestování do Washingtonu

Po jedenáctém září 2001 se cestování do Washingtonu a vůbec cestování do USA trochu ztížilo, nicméně po vyřízení všech potřebných náležitostí a letu přes Atlantik si i dnes můžeme plně vychutnat architekturu města navrženého svérázným architektem L’Enfantem a nechat se při procházce po Wasningtonu DC unášet atmosférou města, které drží prst na tepu světového dění. Množství rozhodnutí, která zde padnou totiž mají celosvětový dopad. Řečeno slovy klasika s tím můžeme polemizovat, nesouhlasit, ale to je tak vše, co se proti tomu dá dělat.

Zajímavá místa Washingtonu

Washington, hlavní město Spojených států amerických, by při návštěvě USA měly navštívit především osoby ctící tradice, protože každá ze zdejších pamětihodností má, anebo alespoň někdy v minulosti měla, co do činění s významnými světovými dějinami.

Stojí zde Bílý dům, kde od roku 1811 sídlí, pracují a s rodinami bydlí američtí prezidenti. Stejně známý je i Kapitol, budova s mohutnou centrální kopulí, v níž zasedá kongres, zákonodárný sbor Spojených států amerických. Kulatá věž Kapitolu je nejvyšším bodem města, žádná ze stavěných budov nesmí být podle nařízení města vyšší než ona.

Kapitol, jedno z Politických center USA, Washington,  District of Columbia

Ve Washingtonu je také sídlo ministerstva obrany - Pentagon. Architektonicky zajímavý komplex budov vystavěný do pěti soustředných pětiúhelníkových bloků. A když už je řeč o důležitých a světoznámých úřadech ve Washingtonu, v budově J. Edgar Hoover Building sídlí Federální úřad pro vyšetřování - FBI.

Při návštěvě Washingtonu je téměř svatou povinností navštívit další zajímavá místa, kterých si hrdí Američané považují: Arlingtonský hřbitov se stovkami hrobů národních hrdinů (zejména vojáků ze světových bojišť) a amerických prezidentů, dále Washingtonův monument, skoro 170 metrů vysoký obelisk (ve filmech časté místo konspiračních schůzek) a také památník prezidenta Abrahama Lincolna.

Monument, místo dějinných událostí ve Washingtonu - zdroj Ben Grantham (Flickr)

Mezi Washingtonským Kapitolem a Washingtonovým monumentem se táhne míli dlouhý National Mall – park lemovaný muzei Smithsonianovy Instituce, která nese jméno po Britském vědci Jamesovi Smithsonovi, který jako bezdětný odkázal veškerý svůj nemalý majetek na "základní agenturu ve Spojených státech, která bude sloužit pro rozvoj a šíření znalostí".

Prohlédnout si však všechna tato muzea či knihovnu kongresu USA, to by si vyžádalo několik dní. Ale při první návštěvě Washingtonu bude stačit jen pohled na budovy. A zbude program na příští návštěvu.

Doporučujeme navtívit cestopisný web o USA od manželů Vávrových. Na jejich stránkách se můžete dočíst o dalších zajímavých místech ve Washintonu.

Jak se dostat do Washingtonu

Washington leží na dálnici Route 1, která vede od severní hranice s Kanadou k jižní s Mexikem podél východního pobřeží. Lze se sem tak dostat, aniž byste odbočili na nějakou „okresku“, například z Filadelfie, z národních parků v Nové Anglii, z největšího města země New Yorku nebo z Floridy. Jinak ve Washingtonu samozřejmě najdeme mezinárodní letiště, dokonce tři: Mezinárodní letiště Ronalda Reagana, Dulles a Baltimore/Washington.

Ubytování ve Washingtonu

Kde se během cestování po Spojených státech amerických ubytovat v samotném jeho hlavním městě? Washington DC je zaslíbeným městem pro turisty, takže možností je nepřeberné množství, záleží na tom, zda upřednostňujete luxusnější hotely jako různá ocenění sbírající The Fairfax at Embassy Row na Massachusetts Avenue, turistické hity jako The Hay-Adams s vynikajícím výhledem na Bílý dům a pokojem, kde bydlela rodina Obamova před přestěhováním do sídla amerických prezidentů, nebo naopak něco finančně méně nákladného, třeba Carlyle Suites či Hyatt Regency s cenou za noc od 109 dolarů, popřípadě Days Inn Washington DC na Connecticut Avenue s cenou ještě o více než 30 dolarů nižší.

Kdy jet do Washingtonu

Ideální doba kdy jet do Washingtonu je vlastně pořád, protože hlavní atrakcí jsou památky a státní úřady s možností exkurzí pro návštěvníky, takže počasí na dojem z Washingtonu nemá příliš vliv, a to je dobře, protože tu prší poměrně často. Jinak se podnebí dost podobá tomu českému, takže klimatický šok tu Středoevropana nečeká. Během letních prázdnin průměrné teploty přesahují třicet stupňů celsia.

US Federal Government, Washington

Zajímavosti Washingtonu

Není Washington jako Washington. Je to věc notoricky známá, ale přeci jen neškodí ji zopakovat, protože případy, kdy někdo chtěl jet do hlavního města a skončil na druhém konci země, se opravdu staly. Tak tedy Washington DC, hlavní město ve východní části USA, má onen dvoupísmenný přídomek proto, že jde o město ve státě District of Columbia, nikoliv o stát na západním pobřeží u hranic s Kanadou.

Jedním z důvodů, proč si Washington DC nespletete s jinými městy je ten, že má specifickou architekturu, pravidelné uspořádání a nezaměnitelné notoricky známé stavby jako Bílý dům nebo Kapitol. Za všechno může architekt Charles L’Enfant, jenž vyhrál konkurs na stavbu města, které se v roce 1790 stalo administrativním centrem Spojených států. Washington DC má však dalších zajímavostí na rozdávání, čtěte dále.

Kde se najíst

Když chcete zažít to, co znamená pořádně se „nadlábnout“ u snídaně jako pravý obyvatel Washingtonu (vajíčka, slanina, toasty a káva), tak to musíte rozhodně zkusit navštívit podnik Ben´s Chili Bowl, který leží hned naproti výlezu ze stanice metra - U Street (zelená, žlutá). Zasedněte za stůl, kde jedl Miles Davis, Duke Ellington či současný prezident Barack Obama.

Hledáte nějaké levné a zároveň zdravé jídlo ve Washingtonu pro váš žaludek? Tak to musíte zajít do Greek Deli, poblíž stanice Farragut North na červené trase metra. Specialitou podniku jsou chutné pokrmy řecké kuchyně, ale doporučujeme vyzkoušet i místní kebab. 

Kousek od podniku Greek Deli je Dupont Circle a od něj stačí jít tak 9 minut pěšky východně na 17th Street Northwest, kde se nachází skrytý poklad asijské kuchyně ve městě – Sushi Taro. Ceny jsou zde trochu dražší, ale připravené jídlo za to opravdu stojí.

Netradiční fakta o Washingtonu

Z uvedených informací se může zdát, že hlavní město USA je ctihodné, usedle působící město, to ovšem vůbec není pravda. Pojďme si proto uvést pár zábavných fakt, které pohled na Washington DC trochu poupraví:

  • V žádném jiíném městě USA nevypijí lidé tolik vína jako zde.
  • Park National Mall je téměř o polovinu větší než Vatikán.
  • Ve městě existuje klub žen, které chodí plakat na státní pohřby.
  • Na 19 obyvatel města připadá jeden právník.
  • 170 metrů vysoký Washington Monument je nejvyšší stavbou města. Nic vyššího ve Washingtonu díky vyhlášce vyrůst nemůže.
  • Kongresová knihovna je největší knihovna světa.
  • Washington získal titul nejpřívětivějšího města k chodcům v rámci celých Spojených států.

Partneři

ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou do USA s nejlepším touroperátorem pro Ameriku dle žebříčku TTG – cestovní kanceláří ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@cestovani-usa.cz