Cocktail

Cestování do San Francisca

V celé Americe je co do počtu obyvatel čtrnácté, jen v Kalifornii až čtvrté největší město, přesto se cestování do San Francisca mezi turisty těší z velké popularity. Spolu s Los Angeles město nejvíce přispívá k tomu, že ve statistikách cestování do USA zaujímá Kalifornie v žebříčku návštěvnosti hned druhé místo za vedoucím New Yorkem.

San Francisco totiž nemá moc tabulkových nej, zato se honosí svéráznou atmosférou. Díky malebným zákoutím, specifickým tramvajím a neobvykle kopcovitému profilu vůbec nepůsobí jako osmisettisícové velkoměsto. Právě toto poklidné ovzduší láká návštěvníky do bran „Frisca“, legendárního místa v zálivu na západním pobřeží severní části nejlidnatějšího státu USA Kalifornie.

Jak se dostat do San Francisca

Z České republiky létají pravidelné linky přímo do San Francisca. Vzdálenost mezi Prahou a čtrnáctým nejlidnatějším městem USA činí 9386 kilometrů. Mezipřistání na této trase většinou přichází v New Yorku nebo v Londýně.

Most Golden Gate, San Francisco

Pokud se chcete dostat do města autem z Los Angeles nebo ze San Diega, stačí jet po mezistátní silnici I-5, která spojuje celé západní pobřeží Spojených států od mexických hranic na jihu po ty kanadské na severu. V L.A. se na ni napojuje dálnice z Las Vegas. Kdybyste si I-5 chtěli procestovat celou, uvidíte vedle San Francisca nebo Los Angeles také krásy pobřeží okolo Big Sur nebo Seattle.

Ubytování v San Franciscu

Ve městě s více než osmi sty tisíci obyvatel a vyhlášenými turistickými atrakcemi existuje spousta možností ubytování, z těch nejslavnějších jmenujme například Ritz-Carlton v nádherné starobylé budově nebo Mandarin Oriental okupující horní patra finančního centra.

Co se dále týká ubytování v San Franciscu, tak musíme podotknout, že bydlení přímo ve městě je trochu nákladné. Doporučujeme proto levnější ubytování v okolí města, třeba Studio 6 Hotel v městečku Concord. Při troše štěstí se ovšem někdy dají nalézt i volné kapacity v levnějších zařízeních přímo v centru města, třeba v těchto: Nob Hill Motor Inn Hotel, Encore Express Hotel či The Amsterdam Hostel.

Kdy jet do San Francisca

Hlavní sezóna cestování do San Francisca nastává v době, kdy spadne nejméně srážek, tedy od dubna do října. Jinak se ale do města dá jezdit po celý rok, protože zde nenarazíme na výrazné teplotní výkyvy. Zimy jsou mírné a vlahé, léta suchá a nijak zvlášť horká. Nejvyšší průměrné teploty se jen těsně vyšplhají nad dvacet stupňů pouze v srpnu, září a říjnu. Zato v prosinci a v lednu se můžeme dočkat i šestadvacetistupňových slunečných dnů.

Zajímavosti San Francisca

Pro San Francisco je typický nerovný terén s velkým množstvím více než padesáti kopců. Strmosti ulic, které se rozbíhají doslova z kopce do kopce, využili sanfranciští k výstavbě unikátní městské dráhy, samospádné tramvaje zvané Cable Car. Tramvaje nemají motor, jsou poháněny lanovou smyčkou. Domácím to tak nepřijde, ale pro turisty znamenají Cable Car náramnou zajímavou atrakci.

Parkování v kopci, San Francisco - zdroj Andreas Praefcke (Wikimedia Commons)

Právě tak se turisté nemohou vynadívat na jinou praktickou a denně užívanou raritu - most Golden Gate (Zlatá brána). Říká se o něm, že je to nejkrásnější a nejznámější visutý most na světě. Dnešní statiky udivuje, že tento most překonávající skoro tři kilometry (2,7) širokou úžinu byl postaven už v roce 1937. Jeho pilíře jsou 227 metrů vysoké a 1280 metrů od sebe vzdálené. Zatím se ho nedotkla (kromě scén v několika katastrofických filmech nevalné kvality) žádná ze živelních pohrom. Pro oblast San Franciska jsou typická zemětřesení, proto projektanti vsadili na konstrukci, která tektonické pohyby eliminuje. Říká se, že je most celoročně natírán postupující partou natěračů.

Most přes sanfranciský záliv, San Francisco, Kalifornie

Mezi zajímavosti San Francisca, které chce vidět každý návštěvník, patří též pevnost Alcatraz. Byla postavena v polovině 19. století na ostrůvku v Sanfranciské zátoce. Z pevnosti se později stala nejpřísněji střežená věznice, o níž se tradovalo, že z ní nelze uprchnout. V 60. letech se to třem vězňům podařilo. Z Alcatrazu je dnes historická památka s nezbytnou legendou o zdejším pobytu desperáta, pašeráka, pistolníka a daňového podvodníka Al Capona. Místo vězňů nyní žijí na ostrově kolonie ptáků.

Další informace o San Franciscu

Co byste ještě měli vědět o tomto místě? Třeba to, že kromě zmíněných atrakcí zde lze navštívit osobitou Čínskou čtvrť, futuristickou Kalifornskou akademii věd ekolologický zázrak mezi světovými muzei, nebo rušné přístavní trhy, které jsou vůbec nejnavštěvovanější částí města. A co ještě? Kousek od města na jih najdete také Silicon Valley

Lidé a historie San Francisca

Indiáni se zde usadili asi před deseti tisíci lety, Evropané dorazili až ve století osmnáctém. Nijak se ale v oblasti San Francisca nezdržovali, protože okolní krajina pro ně byla příliš drsná. Vše zlomila až zlatá horečka, která nalákala do Kalifornie ohromný počet lidí, díky čemuž dnes není v USA stát s více obyvateli, v pořadí druhý Texas obývá téměř o třetinu lidí méně.

Kolejové vozy hromadné dopravy v San Franciscu

San Francisco ve filmu

Filmová honička v autech: Ulice v obytné čtvrti prudce stoupá a hned zas klesá a řidiči si mohou ruce ukroutit v ostrých zatáčkách. Buďte si jisti, že tyto záběry se natáčely v ulicích San Francisca. A o jaké snímky se mohlo jednat? Filmaře specifické vzezření města vždy přitahovalo, takže zde natočili pěknou řádku trháků, například Dračí život Bruce Lee, Doktor Doolittle, 40 dní a 40 nocí, Základní instinkt, Hulk, Bullittův případ a desítky dalších světově proslavených a tisíce méně známých počinů. San Francisco ve filmu, to je zkrátka pojem.

Kde se najíst

Nejvyhlášenější restaurace a bary San Francisco ukrývá v oblastech zvaných South Beach a North Beach. K nejzajímavějším patří například Waterbar nabízející tradiční Kalifornskou kuchyni, která se od americké liší velkým zastoupením mořských plodů. Restaurace nabízí nádherné výhledy z oken na zátoku z výšky, za zmínku ale stojí i interiéry, jež navrhovali slavní designéři podobných podniků.

Pokud si chcete dovolenou či výlet ve městě zpestřit dalším unikátním zážitkem, tak rozhodně navštivte francouzskou restauraci Jeanne D'arc, ležící přesně na pomezí South a North Beach. Až uvidíte ten interiér, tak vám zřejmě vypadnou oči z důlků. Pitoreskní a středověký renesanční styl domu a výzdoby je vskutku úchvatný a nezapomenutelný.

Skoro naproti – bráno vzdušnou čarou - tajuplnému ostrovu Alcatraz, leží v North Beach oblasti jedna z nejnavštěvovanějších zmrzlinářství v San Franciscu, Norman's Ice Cream & Freezes. Místní specialitou jsou pořádně velké zmrzlinové poháry a věčně usměvavý personál.   

Základní údaje a statistiky San Francisca

  • Přezdívka: několik, například město mlhy.
  • Počet obyvatel: 825 000 (údaj z roku 2013).
  • Založeno: 1776.
  • Převýšení: 282 metrů.
  • Vodní plochy na území města: 480 km² (čtyřikrát více než suchozemské území města).
  • Časové pásmo: -8 h.

Partneři

ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou do USA s nejlepším touroperátorem pro Ameriku dle žebříčku TTG – cestovní kanceláří ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@cestovani-usa.cz