Cocktail

Cestování do Annapolis

Milé, s nádechem historie, univerzitní (založení se datuje do roku 1649) a lehce oděně do evropského střihu s populací do 40 tisíc obyvatel (v 17. století se městu říkalo americké Atény) – tak zní nejvýstižnější popis Annapolis, hl. města státu Maryland. Jeho přezdívka zní ale „plachtařská“, zřejmě kvůli jeho poloze u malebné zátoky Chesapeake.

bigstock-annapolis-pinned-on-a-map-of-u-95605970_1000

Mezi listopadem1783 a srpnem 1784 měl Annapolis statut hl. města USA (ten, má teď Washington, D. C., 50 km východně od Annapolis) a zasedal zde Kongres Konfederace. V těch letech byl místní truhlář John Shaw požádán, aby přivedl na svět novou americkou vlajku, kterou navrhnul ve dvou variantách.

Zajímavá místa v Annapolis

Nejznámější památkou a chloubou města je Maryland State House v centru Annapolis. Jedná se o nejstarší nepřetržitě využívaným vládním domem v celých Spojených státech. První schůze se zde konala už v roce 1779. A aby těch zajímavostí nebylo málo, tak dřevěná kupole domu byla postavena bez jediného hřebíku! Pár minut chůze jižně od domu natrefíte na Banneker-Douglass Museum – do ruda postavený cihlový kostel v gotickém stylu se stálou expozicí o historii Afroameričanů ve státě Maryland.

Na sever od nádherného vládního domu se nacházejí další dvě místa, které Annapolis proslavila a kam si také můžete udělat prohlídku. Prvním z nich je Námořní akademie Spojených států amerických z roku 1845.  Zlatý trojzubec, což je narážka na římského boha Neptuna či chcete-li řeckého Poseidona, ve znaku drží dnem a nocí stráž nad více než 4 000 budoucích námořních důstojníků.

bigstock-annapolis-maryland-usa-downt-90308360_1000 

A tím druhým významným místem je King Williams School z roku 1696. Tato vysoká škola je vůbec první založenou ve Spojených státech. Studuje se zde tzv. svobodné umění se specializací na filozofická, náboženská, historická, literární či vědecká díla ze západního světového kánonu.

Dále severněji od univerzitního ruchu v Annapolis se nachází klidný Jonas Green Park. Dobrý tip na letní pikniky či jen načerpání sil při troše odpočinku. Park vede kolem pobřeží, je udržovaný a jeho součástí je Marylandský památník na počest obětem druhé světové války.

Jak se dostat do Annapolis

Město leží na východním pobřeží USA. Na mapě svírá pomyslný trojúhelník společně se Washingtonem, D. C., a Baltimorem (obě města mají letiště, kam se dá z ČR s absolvováním jednoho mezipřistání dobře doletět). Pokud už jste ve Spojených státech, tak pro přepravu do města můžete využít buď autobus, vlak či auto. S tím, že nejrychlejší variantou je samozřejmě jet autem – z Washingtonu, D.C, to trvá do Annapolis cca 1h jízdu. Vlakem si přidejte o půl hodiny navíc a stejně tak počítejte i u autobusů. 

Ubytování  v Annapolis

Vytipovali jsme pro vás s pomocí portálu Tripadvisor 3 varianty toho, jak se v Annapolis ubytovat:

  • Na hlavní ulici města na West Street 126 stojí Loews Annapolis Hotel. Je zde 198 luxusních a velmi prostorných pokojů a 17 nádherných apartmánů. Ceny očekávejte trochu dražší, ale na druhou stranu se jedná o nejpůvabnější hotel ve městě, takže co?

  • Na západ od Annapolis v okrsku Parole se nachází na 189 Admiral Cochrane Drive SpringHill Suites Annapolis, který nabízí slušný komfort za dobrou cenu. Nečekejte nic extra, ale také se nemusíte bát žádného propadáku.  Pěšky do centra to trvá hodinu a čtvrt, autem tak 15 minut.

  • Na severozápad od města (též okrsek Parole) stojí v 2600 Housely Road Country Inn & Suites By Carlson. Příjemný hotel s rodinnou atmosférou. Blízko se nachází rozsáhlý a bujně kvetoucí Waterworks Park, takže pokud byste cestovali s dětmi, tak ideální. Vzdálenost od centra je stejná jako SpringHill Suites Annapolis.

Kdy jet do Annapolis

Léto je jistě tím nejzajímavějším neboli nejplodnějším obdobím v roce pro nějaké větší kulturní povyražení ve městě. Funguje zde oblíbené letní divadlo Annapolis Summer Garden Theatre, které rokem 2016 slaví 50. let. A na své si přijdou milovníci jídla, a to obzvláště krabů, protože každým rokem při sešlosti Annapolis Rotary Crab naporcuje okolo 4 milionů krabů v zátoce Chesapeake 

bigstock-annapolis-maryland-usa-town--88105835_1000

Kde se najíst

Na úplném jihu města v 909 Bay Ridge se budete oblizovat všemi deseti, protože zde sídlí vyhlášená místní restaurace Vin 909. Z venku malá dřevěná chajda, ale uvnitř interiér elegantního a svěže moderního ducha. Pro pořádný exkurz do americké kuchyně si nemůžete v Annapolis vybrat lepšího společníka.

V centru na 18 Market Space, poblíž Maryland State House, se nachází útulná kavárna City Dock Cafe. Pro lahodnou kávu či nějakou dobrou laskominu si sem můžete skočit už od 6 rána do půlnoci.

Pokud se z hl. náměstí Church Cir, kterému vévodí kostel sv. Anny, vydáte na východ po Main street, tak v nočních hodinách pro turisty i místní se otevírá Red Red Wine Bar. Toto místo se pro vás může stát úžasným místem k prozkoumání kuchyně mořských plodů, vinných nápojů a vychlazeného piva.

Partneři

ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou do USA s nejlepším touroperátorem pro Ameriku dle žebříčku TTG – cestovní kanceláří ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@cestovani-usa.cz