Cocktail

Cestování na Aljašku

Cesta na Aljašku asi nebude právě vhodný tip pro rodinu s malými dětmi. Zato ji ocení milovníci drsných přírodních krás. Na Aljašce (plochou největším státě USA) vyrůstají ze zemské kůry Kordillery. Nachází se zde nejvyšší hora Severní Ameriky Mount McKinley (6 194 metry nad mořem). Leží zde nejrozsáhlejší pevninské ledovce severoamerického kontinentu. A ještě další superlativy: zeměpisné encyklopedie uvádějí, že je na Aljašce k nalezení přes tři miliony přírodních jezer. To už stojí za vidění!

Zajímavá místa Aljašky

Aljaška se proslavila i jinak. Když se řekne Klondyke, vyskočí dvě spojení - velká zima a zlatokopectví. Nesmírné nerostné bohatství přilákalo na toto území koncem 19. století doslova hordy zlakokopů. Někteří odešli jako boháči, jiné zaplatili v honbě za zlatým snem svým životem. Městečko Dawson je známé z amerických lidových písní, ale hlavně z románů Jacka Londona, který svými romány (podloženými vlastní zkušeností) navždycky rozžehl touhu po cestě na sever v srdcích několika generací mladých mužů. Jejich přání je v současné době poměrně snadno splnitelné, protože na Aljašku míří turisté z celého světa, a to jak individuálně nebo mnohem jednodušším způsobem - s cestovní kanceláří. Turistická centra nabídnou i možnost rýžování zlata.

Zdatní sportovci se mohou pustit přes Five Finger Rapids, což jsou peřeje na řece Yukon. Bez zkušeného průvodce to ale není bezpečné. Zato při prohlídce národního parku Kluane se turistům nic stát nemůže, jen jsou odměněni prohlídkou rozmanitých živých i neživých přírodních druhů a jevů severské přírody.

Plavba kolem Aljašky

Mezi zajímavá místa Aljašky patří také národní park Glacier Bay, obrovská, více než 13 tisíc km² velká plocha plná ledovců rozmanitých tvarů a spousty živočichů včetně krále zdejší krajiny, ledního medvěda.

Jak se dostat na Aljašku

Na Aljašku je možno dostat se letadlem či lodí. Ale nejsilnější dojmy budou mít ti, kteří použijí Alaska Highway. Magistrála, která měří 2242 kilometry, spojuje Dawson Creek v kanadské provincii British Columbia s Delta Junction v USA. Kdo si cestování po USA zpestří dovolenou na Aljašce, ten si připraví životní zážitek, na nějž se jen tak nezapomíná.

Poněkud klidnější, ovšem i chudší na zážitky, je cesta letadlem přímo na místo. V Aljašce najdeme celkem čtyři mezinárodní letiště, a to v Anchorage, Ketchikanu, Fairbanksu a pochopitelně i v hlavním městě Juneau.

Ubytování na Aljašce

Na Aljašku se nejezdí za luxusem, proto tu chybí pětihvězdičkový hotel. Kdo chce ušetřit, najde i hotelové pokoje do šedesáti dolarů za noc, v Marriottu nebo v Sheratonu v Anchorage ale nebude stačit ani osmdesát dolarů. Kdo si chce vychutnat to úplně nejlepší ubytování na Aljašce, měl by se podívat do hotelu Alyeska vybudovaném v Anchorage v roce 1994. Ten dostal řadu prestižní ocenění (nejlepší hotel na Aljašce, nejlepší horská restaurace USA, známka kvality pro nejlepší hotely USA atd.)

Kdy jet na Aljašku

Kdy na Aljašku? Nejlépe v nejteplejším období v roce. Léto na Aljašce většinou netrvá příliš dlouho a není nijak extrémně teplé. Kdo by také u polárního kruhu čekal něco jiného, že? Maximální teploty mohou v období od května do září vyšplhat přes třicet stupňů, v roce 1915 dokonce ve střední Aljašce naměřili necelých 38 stupňů. Takto vysokých teplot se lze dočkat hlavně ve střední Aljašce, například v okolí města Fairbanks. V severnějších oblastech čekejte velké chladno po celý rok, to ovšem není žádné mínus – ledová krajina Aljašky vypadá o to lépe.

ledn_medv283d_st345e_sv_zem_aljaka_2048_01

Zajímavosti Aljašky

„Širé poloostrovní pláně“, tak zní název státu v řeči Eskymáků, kteří zem osídlili jako první. Pro svět ji jako první objevil mořeplavec Vitus Bering při cestě ze Sibiře do rodného Dánska, to se psal rok 1741. O třiačtyřicet let později se na poloostrově usadili ruští velrybáři. Dodnes tu zůstala například ruská osada Sitka, dnes čtvrté největší město státu s bezmála devíti tisíci obyvateli.

Přibližně v době, kdy do oblasti přišli sibiřští rybáři, také začala slavná zlatá horečka. V roce 1880 Joe Juneau, po němž je pojmenováno hlavní město státu, rozhlásil do světa, že se v nejsevernější oblasti USA našly zlaté valouny. Davy dobrodruhů, kteří chtěli svůj americký sen najít na dně rýžovací nádoby, tak zamířily na Aljašku, další zajímavosti zde.

Netradiční fakta o Aljašce

  • Počet obyvatel: 731 tisíc. Když k obyvatelstvu Aljašky přičteme celou populaci Brna, dostaneme se na počet obyvatel Prahy.
  • Hustota zalidnění: 0,49 obyvatele na km², nejnižší hodnota v celých Spojených státech. V New Jersey žije na každém kilometru o 948 lidí více než zde.
  • Aljaška patří k oblastem s největšími zásobami ropy v USA, momentálně až čtvrtina objemu této suroviny vytěžené ve státech pochází z aljašských polí.
  • Příjem domácností patří především díky rozvinuté těžbě a nízkému počtu obyvatel ke čtyřem nejvyšším v rámci 50 států USA.
  • Délka pobřeží: 10 tisíc kilometrů – nejvíce ze všech států USA, druhá Florida má jen něco přes 2 tisíce kilometrů.
  • Pokud si kdekoliv ve Spojených státech amerických objednáte například lososa, kraba nebo halibuta, je velká pravděpodobnost, že pochází právě z Aljašky.

Partneři

ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou do USA s nejlepším touroperátorem pro Ameriku dle žebříčku TTG – cestovní kanceláří ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@cestovani-usa.cz