Cocktail

Chicago a cestování

Vznikl tady slavný časopis Playboy a více než 20 let se místní mohli chlubit nejvyšší budovou světa. Jen kousek je to k Michiganskému jezeru a v celém státě Illinois žije asi 120 tisíc Čechů. Víte, kam jsme se vypravili? Do třetího největšího města Spojených států – do Chicaga ze státu Illinois.

Panorama Chicaga bere dech

Panorama Chicaga bere dech (Zdroj: mindfrieze, en.wikipedia.com, licence CC BY-SA 2.0)

Zajímavá místa

Chicago je město, kam můžete vyrazit na týden a pořád budete mít co poznávat. Zvláště, když jste z Česka a zajímáte se o českou historii. Přijde vám to zvláštní? Pak vězte, že po bouřlivém roce 1848 sem za novým životem vyrazilo nejvíce Čechů. Na počátku 20. století jich tu žilo dokonce ke 150 tisícům – a tak Chicago bylo po Praze a Vídni třetím největším městem s českou komunitou na světě.

S Čechy je spojená například čtvrť Pilsen, kostel svatého Prokopa, pekárna u Veseckých, Český národní hřbitov, na kterém odpočívá i český starosta tohoto města, kulturní centrum Dusek´s House nebo škola Karla Havlíčka Borovského. To jsou místa, na kterých na vás dodnes dýchne český duch a česká atmosféra. Další perlou je i to, že kedním ze starostů Chicaga byl v letech 1931 až 1933 Antonin Cermak, který zemřel při atentátu. A víte, že v Chicagu je i český hřbitov a fungující Moravský spolek?

Willis Tower – pětadvacet let nejvyšší budova světa dnes láká na tzv. skydecks

Willis Tower – pětadvacet let nejvyšší budova světa dnes láká na tzv. skydecks. (zdroj: https://www.willistower.com)

Tím úplně nejvíce zajímavým místem Chicaga je ale Willis Tower, 442 metrů vysoký mrakodrap, který dokonce v letech 1973-1988 držel statut nejvyšší budovy světa. Že mrakodrap tohoto jména neznáte? Pak vězte, že dříve se budova jmenovala Sears Tower. Pokud vám nechybí odvaha, nechte se výtahem vyvézt do 103. patra a hledejte takzvané „Skydeck“ – prosklené kukaně, kde můžete prosklenou podlahou sledovat dění stovky metrů pod vámi.

Kdy vyrazit

V Chicagu se střídají čtyři roční období – poměrně deštivé jaro, horké léto, sychravý podzim a chladná zima. Jako u nás, co říkáte? A podle toho je možné také plánovat svou cestu do Chicaga. Pokud nechcete, aby vás mořilo horko, jeďte na jaře nebo na podzim. A naopak – nechcete se choulit do kabátu? Jeďte v létě! A pozor na to, že duben a srpen jsou měsíce, kdy může trochu víc sprchnout.

Jak se dostat do Chicaga

Chicago je jeden z hlavních dopravních uzlů celých Spojených států, takže přicestovat sem je poměrně snadné. Asi nejjednodušší je přistát na jednom z 11 letišť v jeho okolí – tím největším je letiště O´Hare, ze kterého a na které se létá z více než 250 destinací.

Do Chicaga pak vede všech šest železničních tratí první třídy, které Chicago spojují s New Yorkem, Seattlem, New Orleansem, Los Angeles a Washingtonem. Městem vede také sedm mezistátních dálnic, které se v jeho centru spojují v důmyslném systému, který zabraňuje zácpám.

Ubytování

Řekněme si to hned na rovinu a upřímně – ubytování v Chicagu není úplně levná záležitost. Pokud vám stačí sdílený pokoj, ve kterém budete s několika dalšími lidmi, pak si připravte zbruba pětadvacet až pětatřicet dolarů za noc. Cena dvoulůžkového pokoje se  ohybuje mezi 150 až 200 dolary, ale pokud si chcete užít opravdový luxus, pak si připravte ještě víc.

Trump Tower – tady můžete přenocovat v opravdu luxusním hotelu

Trump Tower – tady můžete přenocovat v opravdu luxusním hotelu. (https://www.trumpchicago.com)

Třeba v Trump International Hotel, který je situovaný v Trump Tower vyjde jednoho noc na deset tisíc korun – pokud se tedy spokojí s obyčejným pokojem. Za pokoj s božským výhledem, třeba na místní Chicago River, s luxusní koupelnou nebo s prosklenou stěnou si člověk ještě výrazně připlatí.

Zajímavosti

Chicago je co do počtu obyvatel třetí největší město Spojených států – přímo v něm nebo v jeho nejbližším okolí žije asi 10 milionů obyvatel. Přezdívá se mu Větrné město, ale paradoxně tu téměř nefouká, přiléhavější je proto přezdívka „Město v zahradách“ – parků a zeleně je tady opravdu hodně. Pokud chcete znát další informace o tomto městě, navštivte stránku zajímavosti Chicaga na Amerika.cz

Kde se najíst

Tak hned na úvod – zde sídlí jedna z 12 restaurací v USA, která má 3 hvězdičky Michelin, restaurace Alinea. Naprosto neortodoxní přístup ke stolování a provokativní pokrmy takové neuvěřitelné chuti, že budete vůbec kroutit hlavou, co se vlastně jíst dá i nedá. Jedná se o jednu z nejlepších restaurací planety, a pokud nebudete mít velké štěstí, trpělivost a hodně peněz při sobě, tak sem se zřejmě asi nepodíváte.

A nyní zpět do roviny smrtelníků – hledáte nejlepší pizzu ve městě? Podnik Chicago Pizza & Oven Grinder na západě Chicaga, poblíž jezera je poté tou nejpříhodnější volbou. Kromě italské a středomořské kuchyně vás okouzlí i vkusně laděný dřevěný interiér podniku.

Vegetariáni zajásají nad podnikem Chicago Diner, který mimochodem leží ve stejné ulici jako Alinea. Restaurace byla otevřená v roce 1983 a od té doby se z ní stala v Chicagu zřejmě nejznámější vegetariánský podnik

Partneři

ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou do USA s nejlepším touroperátorem pro Ameriku dle žebříčku TTG – cestovní kanceláří ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@cestovani-usa.cz