Cocktail

Cestování do Los Angeles

Město Andělů, Los Angeles, leží ve státu Kalifornia až na západním pobřeží u Tichého oceánu. Cestování do Los Angeles tak znamená překonat krom Atlantiku i celý americký kontinent od východu na západ.

Los Angeles je spíše metropolitní oblast, kterou tvoří městečka či sídelní celky tak dobře známá ze stříbrného plátna či televizních obrazovek: Beverly Hills, Santa Monica, Long Beach... City of Los Angeles je jedním z nich.

Zajímavá místa Los Angeles

Filmové plátno nebylo zmíněno bez záměru. Právě v oblasti Los Angeles je známá stráň s devíti obrovskými písmeny Hollywood. Stálé počasí a dny plné slunečního svitu přivedly na začátku 20. století do Kalifornie filmaře (při exteriérech nebylo třeba přisvětlovat a natáčet se mohlo každý den). Rozrostl se doslova filmový průmysl a zrodila se tradice. Zde, v Hollywoodu, uděluje Akademie filmového umění a věd každoročně své Oscary.

Chodník slávy v Los Angeles, Kalifornie

Na Hollywood Boulevard a Vine Street se vine hollywoodský Chodník slávy s více než dvěma tisíci hvězd se jmény známých osobností filmu, hudby a televize. Mrzí vás, že tam svou hvězdu nemá třeba český Rumcajs? Nic není ztraceno, hvězdu na Chodníku slávy může mít i fiktivní postava. Stačí dát dohromady pětadvacet tisíc dolarů, souhlasit se vším, co společnost Hollywood Historic Trust navrhne, a možná svou hvězdu dostane i zběhlý jičínský švec.

K největšímu městu Kalifornie se také váže hvězdná kariéra Walta Disneye, jednoho z nejslavnějších tvůrců amerického filmu. Jeho jméno nese několik budov, například velký sál Disney Concert Hall s futuristickým designem, který rovněž patří mezi zajímavá místa Los Angeles.

Concert Hall - Los Angeles zdroj Pedro Szekely (Flickr)

Pro všechny návštěvníky města Los Angeles, kteří sledovali seriál „Pobřežní hlídka“, v němž subtilní dívenky v červených plavkách bez potíží zachraňovaly stokilové řidiče kamionů, je takřka nutností zajít se podívat na pobřeží na některé z místních pláží. Příroda okolo města ale nabízí více poutavých míst, například geograficky nejbližší národní park Joshua Tree.

Jak se dostat do Los Angeles

Také největší město Kalifornie, stejně jako všechna velkoměsta na západním pobřeží Spojených států, protíná mezistátní dálnice I-5. Ta spojuje kanadské a mexické hranice a třeba cesta z Las Vegas se na ni napojuje právě v Los Angeles.

Mnohem častěji se lidé dostávají do L.A. letecky, z New Yorku to podle typu letadla jde za 5 – 8 hodin. Raketoplánem se to prý dá zvládnout za 12 minut, nicméně takové komerční lety zatím nikdo neprovozuje.

Ubytování v Los Angeles

Nabídka ubytování v Los Angeles je velmi pestrá, jak se na skoro čtyřmilionové město sluší. Jako všude se i v Los Angeles dá sehnat levné přespání, mimo sezonu i za částku lehce přesahující dvacet dolarů za noc, to je ovšem řešení pro nenáročné cestování do USA. Na opačném pólu cenového spektra stojí pětihvězdičkové hotely The Beverly Hilton, na moderní design zaměřený Mondrian Hotel či The Beverly Hills Hotel na legendárním Sunset Boulevardu.

Kdy jet do Los Angeles

Většina z nás chce jet na dovolenou v době, kdy je v cílové destinaci největší teplo a nejméně tam prší. V Mekce světového filmu se obojí spojuje v jednu dobu, a to hlavní sezoně od konce června do konce srpna. Dešťů je od května do září minimum, teploty neklesají pod sedmnáct, naopak často šplhají nad třicítku. A kdy jet do Los Angeles, abychom nejlépe poznali jeho kulturní ráz? Různých akcí a festivalů se pořádá po celý rok hodně, zajímavý je ale program během státních svátků, například Dne nezávislosti nebo Dne díkůvzdání.

Zajímavosti Los Angeles

Los Angeles není hlavním městem Kalifornie, ale spíše jejím ekonomickým srdcem. Filmová sláva trochu zastiňuje jinou významnou skutečnost, a to, že v Severní Americe nenajdeme významnější přístav než Los Angeles. Právě do něj totiž připlouvají lodě z Asie mířící k břehům amerického kontinentu.

Západ slunce nad městem Los Angeles - zdroj Ron Reiring (Flickr)

Ve městě žijí téměř čtyři miliony obyvatel, což z něj dělá po New York City druhé největší město USA a jedno z padesáti největších měst celého světa.

Kde se najíst

V LA zkuste rozhodně to nejlepší z francouzské a řecké kuchyně v podniku Le Petit Greek na North Larchmont Boulevardu. Nenechte se odradit na první pohled nevábně vypadajícím zeleno-červeným nápisem. Dobré, že můžete při jídle a pití posedět i venku. Ceny jsou přijatelné a pro turisty více než sympatické. Otevírací doba je od 11 dopoledne do 10 večer.

Nebojíte si trochu připlatit? Tak potom v Central LA zajděte do restaurace (spíše to celé připomíná vchod do žlutého paláce) ze sítě Cheesecake Factory, která zde v LA funguje zde od roku 1978. V menu najdete zajímavé jídelní kombinace z řad mořských plodů, salátů, burgerů, omelet či jiných dezertních specialit.  

A když v horkém a vždy sluncem rozpáleném LA jít někam na pořádný kornout lahodně chladné zmrzliny, tak to jedině do Al Gelato na South Robertson Boulevardu – malinký dům s bílou fasádou a černým poutacím nápisem. Zde na vaše přání můžete dostat umělecky vytříbený zmrzlinový pohár, na který jen tak nezapomenete.

Partneři

ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou do USA s nejlepším touroperátorem pro Ameriku dle žebříčku TTG – cestovní kanceláří ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@cestovani-usa.cz