Cocktail

Cestování New Orleans

Ve státe Louisiana na samém jihu USA leží originální New Orleans – pojmenované po Filipu II. Orléanském. Koloniální nádech španělské (město bylo 40 let pod nadvládou Španělů) a francouzské středomořské architektury u břehu mocné řeky Mississippi tvoří z města neskutečnou podívanou a zážitek.

Žádné americké město se nemůže pochlubit tak autentickou evropskou atmosférou jako právě vždy roztančené a bohémské New Orleans - kolébka jazzu, rituálů voodoo a pokeru.

5097348389_0dbdc244f8_b_1024
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/vxla/5097348389/

Zajímavá místa v New Orleans

Nejvíce zajímavých míst a památek ve městě se nachází ve Francouzské čtvrti (The French Quarter), kde je proslavená Bourbon Street, ta je výkladní skříní toho nejlepšího z New Orleans. Na ulicích hraj blues a jazz, tancuje se, lidé popíjejí alkohol (všude jinde v USA je pití na veřejnosti zakázáno) a obecně panuje dobrá nálada.

Ve čtvrti stojí nepřehlédnutelná dominanta města St. Louis Cathedral (postavená v roce 1974) na Jackson Square. 11 minut chůze směrem od ní na severovýchod natrefíte na Old US Mint, bývalé místo pro ražení mincí, dnes muzeum s poutavě vyprávěnou historií neworleanského jazzu. Směrem na jih od krásné bílé baziliky St. Louis se během půlhodiny dostanete k National World War II Museum. Zde na váš čeká 4D prožitek a interaktivní výstava ohledně amerického národa a druhé světové války.

Ani ne 4 minuty chůze na sever od baziliky se nachází Historic Voodoo Museum – expozice o voodoo. Zde si můžete také prohlédnout různé originální amulety, prášky, lektvary a tzv. „mojo“. A když od baziliky vyrazíte směrem na západ, tak po 3 minutách chůze přijdete ke slavnému jazzovému sálu Preservation Hall – tady kdysi dávno začínal na trubku samotný Louis Armstrong.

Mezi další hojně navštěvovaná místa ve městě se jistě počítá také New Orleans Aquarium – úchvatný exkurz do podmořské světa a Audubon ZOO, kde můžete vidět exkluzivně bílé aligátory.

Jak se dostat do New Orleans

Nejrychlejší cesta z Evropy na jih USA do New Orleans bude jistě letecky. Bohužel přímý let z Prahy neseženete, takže musíte počítat s dvěma mezipřistáními (jedno ještě v Evropě, např. v Amsterdamu a druhé už ve Spojených státech, a to např. Detroitu) a let v takovém případě trvá cca 16 hodin. Cena za letenku tam i zpět se pohybuje okolo 17 až 20 tisíc korun za dospělou osobu.

Pokud už jste v USA a cestujete na vlastní pěst, tak např. z New Yorku do New Orleans se letecky dostanete přímým letem klidně za tři a půl hodiny. Při cestě osobním autem z New Yorku do New Orleans počítejte s časem stráveným na silnici okolo 21 hodin. Ale zase pojedete přes taková zajímavá města, jako je: Philadelphia, Baltimore, Washington, D.C., Richmond, Charlotte nebo Atlanta.

Nadšenci do železnice zase jistě nepohrdnou při plánování cesty do New Orleans využít služeb největší železniční státní společnosti Amtrak. Za vlakový lístek v tom případě dáte v přepočtu okolo 3 900 korun českých, ale má to svoje kouzlo.

Ubytování 

Jestliže chcete při pobytu ve městě mít vše nejdůležitější z nočního života a kultury jako na stříbrném podnose, tak se ubytujte ve Francouzské čtvrti. Dobrým tipem zde na ubytování je např. luxusní Royal Hotel New Orleans (jen 17 minut pěšky od vlakového nádraží) nebo Dauphine Orleans Hotel (levnější než Royal Hotel N. O a 18 minut pěšky vzdálený od vlakového nádraží).

A mimo Francouzskou čtvrť můžeme doporučit ubytovaní v dobrém poměru cena/komfort například ve čtvrtích Lower Garden District nebo East Riverside.

bigstock-historic-building-in-the-frenc-70072777_935

Kdy jet do New Orleans

Jestli chcete vidět, jak vypadá jeden z nejznámějších masopustních průvodů na světě, tak se sem vypravte na festival Mardi Gras (doslovně v překladu „tučné úterý“). Tenhle rok se bude konat v 9. únoru a v roce 2017 se bude konat až 28. února. Netradiční masky, kostýmy, hudba, občerstvení a bujné oslavy až do rána, tak to je typický obrázek Mardi Gras.

Jet se do New Orleans podívat i v době některého ze zdejších hudebních festivalů se taktéž vyplatí. Festival známý jako JazzFest (New Orleans Jazz&Heritage) je největším výbuchem jazzu, rocku, bluesů a mnoha dalších žánru na jihu Severní Ameriky. V roce 2016 mezi 22. dubnem a 1. květnem zde budou hrát: Red Hot Chilli Peppers, Pearl Jam, Stevie Wonder, Paul Simon, Van Morrison, Beck či Neil Young. Další významný zdejší hudební festival má název Voodoo Music Experience a koná se na konci srpna. 

Zajímavosti

Mezi další zajímavosti města patří například stavba The Louisiana Superdome – největší krytý sportovní stadion na světě. Dokonalý příklad působivého moderního architektonického díla. Stejně tak může působit nejdelší most v USA, Causeway, který vede přes jezero Pontchartrain – druhé největší slané jezero ve Spojených státech – na trase New Orleans/Mandeville.

Když ale zůstaneme ještě chvíle ve městě, tak další turistickou zajímavostí je jistě Armstrongův park. Právě zde se v otrokářských dobách scházeli Afroameričané a hráli a zpívali své písně ve volném čase. Zde se zrodil jazz. Ten si můžete ve večerních hodinách poslechnout dosyta jak na ulici, tak i v klubech.

A když už jsme u toho, co dělat ve městě, když se setmí, tak opravdovou perlou New Orleans jsou tzv. Ghost Tours neboli půlnoční projížďky po místech s vysokou pravděpodobností zjevení duchů. To je naprostý magnet!

bigstock-saint-louis-cathedral-and-stat-17255372_935

Kde se najíst

Mezi speciality místní vyhlášené neworleanské kuchyně patří originální mix africké, francouzské a americké kuchyně. V New Orleans tak máte jedinečnou možnost ochutnat například smaženého aligátora, gumbo (hustá polévka) či jambalaya (zde tvoří základ rýže s masem).

Velice oblíbenou jídelní a zároveň kulturní zastávkou je Café du Monde na Decatur Street u Jackson Square, kavárna je zde k mání od roku 1862! „Vintage“ kavárna je proslavená po celém městě svým lattem a tzv. beignetem, což je tradičně smažené kynuté pečivo posypané práškovým cukrem. Otevřeno je 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

Jestli chcete ochutnat více netradiční francouzsko-kreolskou kuchyni či vynikající mořské plody, tak pak můžeme jen a jen doporučit luxusní Restaurant August na Tchoupitoulas Street, poblíž New Orleans Aquarium. Bohatě zdobený interiér s mahagonovým sloupovým obložením a starožitnými zrcadly vám jistě vyrazí dech. Restaurace otevírá vždy až v 17 odpoledne, kromě pátku, kdy je sem možné zajít i na oběd mezi 11 a 14 hodinou odpolední.

Máte chuť na něco spíše ryze amerického či přímo šťavnatě grilovaného? Ocean Grill je potom horkým favoritem. Podnik stojí přesně v části Francouzské čtvrti, kde Conti Street protíná slavnou Bourbon Street. Při pěkném slunečním počasí můžete i klidně posedět venku na zahrádce s pořádným steakem na talíři.

Netradiční fakta o městě

  • Více o historii města, které bylo založeno v roce 1871.
  • Město posloužilo jako filmová kulisa hned pro dva filmy s Bradem Pittem – Interview s upírem a Podivuhodný případ Benjamina Buttona.
  • Víte, že New Orleans je 2. americkým městem, kde začala jezdit tramvaj tažená koňmi? A mimoto je zde také vůbec nejstarší fungující systém tramvají na světě.
  • V městě se nachází Faulknerův dům, kde známý jižanský autor William Faulkner napsal svůj první román Vojákův žold.
  • Kdo patří mezi slavné rodáky města? Herečka Reese Witherspoon, gospelová zpěvačka Mahalia Jacksonová, zpěvák Fats Domino nebo Kennedyho vrah Lee Harwey Oswald.
  • Mezi známe osobnosti, kteří zde v historii žili, tak zmiňme například slavného francouzského malíře Edgara Degase či významného amerického dramatika Tennessee Williamse.
  • Víte, že jedna z přezdívek New Orleans je „The Big Easy“?

Partneři

ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou do USA s nejlepším touroperátorem pro Ameriku dle žebříčku TTG – cestovní kanceláří ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@cestovani-usa.cz