Cocktail

Cestování San Diego

Návštěvníci mířící do Kalifornie mají na svém seznamu většinou Los Angeles a San Francisco. Je však velká škoda při cestování po USA vynechat město, kde nejslavnější americký stát vzniknul. San Diego má přívětivé klima, láká surfaře, ale také milovníky zvířat. Je tu totiž jedna z nejlepších a největších zoo na světě. Navíc tu můžete navšívit safari a obrovský vodní svět. San Diego leží jenom kousek od mexických hranic, a proto odtud můžete vyrazit například do Tijuany. Druhé největší město Kalifornie ale nabízí také slunce, oceán, obrovské parky, španělskou koloniální architekturu a příjemné klima pro život i pro krátkou návštěvu.

Zajímavá místa

staré město San Diega

Ačkoli dějiny Kalifornie nesahají tak hluboko do minulosti jako jsme na historické události zvyklí v Evropě, přesto mají své kouzlo. A právě ve staré čtvrti v San Diegu to před zhruba dvě stě lety všechno začalo. Dnes si zde můžete prohlédnout nízké barevné domky a narazit v jejích ulicích na známky návratu v čase. Toto historické centrum trochu vynahrazuje finanční čtvrť, která nevypadá tolik hi-tech jako v ostatních amerických městech.

čtvrť Gaslamp v San Diegu

Nejzajímavější život - denní i noční - najdete ve čtvrti Gaslamp quarter. Šestnáct bloků staveb zejména z viktoriánského období je plných restaurací, barů, divadel, pořádají se zde festivaly a tradiční události jako Mardi Gras nebo St. Patrick's day.

přístav v San Diegu

Žádný návštěvník San Diega by neměl odjet bez návštěvy místního přístavu. Svého času bylo toto místo centrum světového rybolovu tuňáků, dnes slouží především americkému námořnictvu, takže si zde můžete prohlédnout obrovské letadlové lodi, ale i jachty místních boháčů. Původní přístav z 19. století Embarcadero byl přestavěn na příjemnou promenádu podél břehu Tichého oceánu.

Balboa park v San Diegu

San Diego se kromě jedné z největších a nejznámějších zoo na světě může pochlubit také největším areálem městských parků v USA, z nichž nejvíc vyniká Balboa park. Krom zahrad tu můžete obdivovat původní architekturu nebo expozice v muzeích a výstavních prostorech. Vyrazit se odreagovat ale můžete také na jednu z velkého množství krásných pláží či do sto let starého zábavního parku Belmont.

Jak se dostat do San Diega

Přímý let z Prahy do San Francisca samozřejmě nenajdete. Počítejte minimálně se dvěma přestupy - jedno mezipřistání nejspíše absolvujete už v Evropě (podle letecké společnosti), druhé ve Spojených státech. Často je to Los Angeles nebo Dallas. Zpáteční letenku lze sehnat do 20 tisíc. San Diego má tři letiště, nejvíce užívaným komerčním letištěm je však San Diego Internationa Airport (SAN). Z centra Los Angeles do centra San Diega se autem lze dostat do tří hodin.

Ubytování

Jako v každém velkém městě, i zde je nepřeberné množství možností ubytovacích prostor. Od luxusních rezortů, přes hotely, hostely až po pokoje a domy pro dlouhodobější turistický pronájem. Využít také můžete parky pro campery, pokud tedy přijede v obytném voze. Zajímavou alternativou ale také mohou být bed & breakfasts v romantických viktoriánských domech. Vrcholem tohoto typu ubytování je historický Lodge z roku 1906 na výletním ostrůvku Coronado.

Kdy jet

San Diego má výjimečně příjemné počasí. Přestože je na jihu, není tu nesnesitelné horko, nemusíte se bát vysoké vlhkosti vzduchu a vzduch tu nekazí příliš mnoho chemických továren. V jedné cestovatelské anketě bylo San Diego zvoleno na druhou příčku s nejlepším podnebím na světě. Z toho vyplývá, že optimální období, kdy jet do San Diega, vlastně není. Cestovatelé však nejvíc doporučují podzim a pak také období února a března, kdy je vše v zeleném rozpuku. Květen a červen nejsou kvůli častým mlhám a nízko položeným mrakům na návštěvu úplně nejvhodnější. Mnohem méně předvídatelným fenoménem je horký a suchý vítr nazvaný Santa Ana, který vane od září do prosince v několikadenních intervalech a pro neznalého turistu může být nepříjemný. Jednou za dva až sedm let se tu navíc objevuje fenomén El Niňo - to jsou bouřky, které se vytvoří nad oceánem a do města pak přináší těžké zimní deště.

Zajímavosti

Druhé největší město Kalifornie má zhruba 1,3 milionu obyvatel, celou širší oblast San Diega obývají asi tři miliony lidí. To z města činí osmé největší v USA. Srdce každého milovníka MDŽ zaplane ve chvíli, když zjistí, že oficiální květinou je karafiát.

Přestože Kaliforňané přišli do této oblasti zhruba před dvě stě lety, původní obyvatelé mají o dost větší náskok - dvacet tisíc let.

Mlsné jazýčky tu mohou vybírat z 6 400 restaurací, biologové mohou v místní zoo pozorovat 3 700 zvířat 650 druhů, v safari parku pak dalších 2 600 zvířat. Skutečně vzácnými obyvateli San Diega jsou pandy velké a jejich v zajetí narozené medvídě.

V místním přístavu má svůj domov nejdéle sloužící loď na světě - Star of India byla vyrobena v roce 1863. V sandiegském přístavu každý rok zakotví na 200 výletních lodí.

Zajímavostí San Diega také je, že slavný letec, Charles Lindbergh, který jako první přeletěl Atlantik z New Yorku do Paříže, vyrazil na start své legendární cesty právě z letiště v San Diegu. Leteckým pionýrům se ostatně v San Diegu vždycky velmi líbilo, a to především díky dobrému klimatu. Po druhé světové válce zde vědci posunuli hranice letectví o pořádný kus dál, když zde sestavili mezikontinentální balistickou raketu, která významně pomohla americkému vesmírnému programu.

Kde se najíst

Město je neuvěřitelně vstřícně nakloněno každému milovníku jistého typu gastronomického potěšení, takže každý si jistě tu přijde na své. U Mission Bay, kde leží i Vodní svět San Diega, se nachází např. výkvět toho nejlepšího z japonské orientální kuchyně ve městě, a to v podniku jménem Sushi Ota. Preciznost místních kuchařů je nepřekonatelná.

Do půl hodiny chůze od místní ZOO na 5 Avenue leží elegantní italská restaurace v moderním designovém vkusném střihu Parma Cucina Italiana. S větší láskou připravené tradiční i více odvážně porce z italské kuchyně v San Diegu stěží někde jinde najdete.

Hledáte nějakou romantickou restauraci s výhledem na večerní mořskou hladinu? Krásným výhledem na Sail Bay se budete moci kochat v podniku Oceana Koastal Kitchen. Pod venkovní terasou podpíranou dřevěnými sloupy si budete přímo lebedit u vybraných pokrmů z tradiční americké kuchyně či mořských plodů, tomu věřte.

Partneři

ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou do USA s nejlepším touroperátorem pro Ameriku dle žebříčku TTG – cestovní kanceláří ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@cestovani-usa.cz